חום יולי אוגוסט – טיפים לקיץ מתוק

עונת הקיץ עימה מגיעות החופשות, מחייבת חולי סוכרת והורים לילדים סוכרתיים תכנון נכון של התפריט והערכות נכונה על מנת לשמור על הבריאות ולהישאר מאוזנים.

להלן המלצות חשובות שיסייעו לעבור את הקיץ בשלום:

 • להגן על האינסולין מטמפ' גבוהות – אינסולין עמיד עד 25 מעלות לכן את האינסולין והמשאבה אין לחשוף לשמש לזמן ארוך ויש לדאוג למלא במשאבה מנה "טרייה" של אינסולין מידי 3 ימים לכל היותר.
 • להיזהר מהתייבשות – מעבר לסכנות הברורות הנובעות מהתייבשות, היא גם מעלה את ערכי הסוכר ומפחיתה את אפקט האינסולין.
 • לשמור על סדר יום – שינוי בשעות השינה והפעילות גורר שינוי בשעות האכילה, וכתוצאה מכך גם שינויים ברמות הסוכר ובתגובה לאינסולין. 
  כדי להקפיד על איזון, רצוי להקפיד על סדר יום קבוע ולקבוע שעה מקסימאלית לקימה בבוקר ושעות קבועות לארוחות. במקרה הצורך, להתייעץ גם עם הרופא המטפל לגבי התאמת מינוני זריקות האינסולין.
 • בילוי בבריכה– במהלך בילוי בבריכה חשוב לבצע בדיקות סוכר לעיתים תכופות, גם אם חשים טוב ולהקפיד לשתות המון גם אם לא צמאים. ניתוק משאבת האינסולין לפני הכניסה למים יש לבצע על פי המומלץ ע"י הרופא. אם רמת הסוכר גבוהה מ-250 מ"ג/ד"ל לפני הפעילות ויש חשש לקטונים, מומלץ להמתין לירידת סוכר ולהתייצבות. משאבות עמידות למים – עם הכניסה לבריכה יש להוריד את הקצב הבזאלי בהתאם להנחיות הרופא ולמקרה של ירידה חדה ברמת הסוכר, חשוב להצטייד בבקבוקון גלוקוז קטן- 15גר'.


תזונה:

 • פירות קיץ – הפירות דלים בשומן ועשירים בנוגדי חמצון טבעיים ולכן עדיפים על פני מתוקים אחרים. יחד עם זאת, רובם עשירים בסוכר ולכן יש לצרוך במתינות.
 • שלגונים וגלידות – אין שום סיבה למנוע מילדים סוכרתיים, יחד עם זאת יש לבדוק מה הם מכילים. גם אם בוחרים שלגונים שאינם דיאטטיים, כדאי לוותר על העשירים בשוקולד שכן הם מכילים כמות כפולה של פחמימות ולא מעט שומנים.
 • ערכת גיבוי – לימים בהם מבלים הילדים שעות רבות מחוץ לבית, הכינו קופסה קטנה הכוללת חטיף פחמימתי ובקבוקון גלוקוז למקרה של ירידת סוכר, סט גיבוי למשאבה, סטיקים ומחטים. בתוך הקופסא הדביקו מדבקה עם טלפון של ההורים והרופא המטפל,והודיעו על כך לחבריהם. כדאי להשקיע גם בצמיד זיהוי יפה, שהילד ישמח לענוד.
 • לנוסעים לטיול – הקפידו לקחת לפחות מד סוכר אחד לגיבוי, שיתאים לסטיקים, כמות אינסולין כפולה, מחולקת בשני תיקים, עט הזרקה / סט משאבה לגיבוי וגלוקוז, ארוזים בקופסא קשיחה. חשוב לזכור לקחת את הציוד בתיק האישי לכל מקום ובשום אופן לא לשלוח את האינסולין בתא המטען של מטוס. 
  נסיעות ארוכות וטיסות דורשות הצטיידות במזון פחמימתי זמין ובריא במקרה שהארוחה מתאחרת, לדוגמא: כריך מלחם מלא, פרי או קרקרים עם סובין.
 • אלכוהול – בניגוד למה שנוהגים לחשוב, אלכוהול לא מעלה ולא מוריד את רמת הסוכר בדם, אך הוא כן משנה את התגובה של הגוף לגלוקגון ואינסולין. אם צורכים אלכוהול אין צורך לתת כיסוי של אינסולין אך חובה לאכול משהו קטן לפני. אלכוהול בדם יכול למסך על הרגשה של ירידת סוכר קרבה ואף למנוע מהכבד להגיב במצב כזה, דבר העלול להוביל לאיבוד הכרה. לכן, אלכוהול יש לצרוך בכמות של לא יותר ממשקה אחד ליום ובליווי חטיף או ארוחה עם פחמימות. לסוכרתיים שאינם מאוזנים מומלץ להימנע מאלכוהול לחלוטין. 

 

להלן דוגמאות למנות פרי השוות ל- 60 קק"ל ו- 15 גרם פחמימה:

1 תפוח בינוני
1 אפרסק קטן 
1 אגס קטן
1 בננה קטנה 
כוס וחצי קוביות מלון 
כוס וחצי קוביות אבטיח 
2 שזיפים בינוניים
2 קיווי קטנים
12 ענבים
1 נקטרינה בינונית
3 משמשים קטנים
3 שסק בינוניים
1/4 מנגו בינוני 
1/2 כוס מיץ פרי

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email