האם קורונה עלולה לגרום לסוכרת נעורים – מחקר ראשוני

פין גנדט בן ה-18 מגרמניה לא שיער כי ההרפתקאה שלו עם נגיף הקורונה הולכת להפוך לסיפור ארוך מאד. ההורים שלו בילו בשיט על נהר באוסטריה ונדבקו בנגיף, ולכן נבדקה כל המשפחה לנגיף, אז נמצא שהוא חיובי.

גדנט עבר את המחלה כמעט ללא תסמינים וכאשר קיבל תשובה שלילית חשב שסיים את הסיפור, אך לאחר מספר ימים החל לסבול מתחושת צמא ועייפות ולכן הלך לרופא, שם קיבל תשובה שהדהימה אותו, אתה מצטרף למשפחת הסוכרתיים, עם סוכרת נעורים (type 1).

מאחר ועד שלב זה בחייו לא סבל גדנט מאף מחלה כרונית כזו או אחרת, הרופא שלו, ד״ר טים הולשטיין, מבית החולים האוניברסיטאי שלזוויג-הולשטיין בקייל, אמר כי הוא חושד שההופעה הפתאומית עשויה להיות קשורה לזיהום הנגיף. במקרה של גנדט, הולשטיין חשד כי הנגיף השמיד את תאי ה- β שלו, מכיוון שדמו לא הכיל את סוגי התאים החיסוניים שפוגעים בדרך כלל באיים הלבלביים שבהם תאי ה- β חיים.

כיום יש קבוצת חוקרים לא קטנה הטוענת כי מלבד העובדה הידועה שסוכרתיים הינם בקבוצת סיכון, ישנה אפשרות כי הנגיף גורם להתפרצות סוכרת גם אצל חולים שלא היו מוכרים כסוכרתיים קודם להידבקות.

רמז נוסף לתמונת המצב הזו הגיע דווקא ממחקר ניסוי בלבלביות זעירות שגדלו במעבדה, המחקר מצביע כי הנגיף עלול לעורר סוכרת על ידי פגיעה בתאים השולטים ברמת הסוכר בדם.

בשלב זה עדיין אין מחקר חותך המציג מענה לשאלות האלה לכאן או לכאן, אך המידע מתחיל להצטבר, ובזמן האחרון הוקם מאגר נתונים הקולט לתוכו את כל הנתונים הרלווטיים על מנת שהחוקרים יוכלו לקבל תמונת מצב אמיתית ברמה עולמית, ובכך יוכלו להבין האם אכן הידבקות בנגיף הקורונה עלולה להוביל לסוכרת.

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email