האם ימצא חיסון לסוכרת נעורים?

חוקרים מסביב לעולם עוסקים בניסיון לפתח חיסון לסוכרת סוג 1, או בשמה הנפוץ יותר סוכרת נעורים. הניסיונות מתבטאים בעיקר ב-2 מישורים שונים, האחד הוא גילוי גורמים שונים התורמים להתפתחות הסוכרת ואילו המחקר השני מנסה לייצר אינסולין עם תאי בטא המסייעים לגוף להתמודד עם הגלוקוז.

עד היום לא נעשו מחקרים מסוג זה, המנסים ליצור מניעה להתפתחות הסוכרת על בני אדם. חלקם נעשו על בעלי חיים ומעטים מאד נעשו בהשתתפות בני אדם.

מלבד האכילה והשתיה, ישנם משתנים רבים נוספים המשפיעים על רמות הסוכר בדם, ביניהם ניתן למנות הורמונים שונים, מתח נפשי, מחלות שונות, פעילות גופנית וספורט.

אינסולין עם תכונות ריפוי

במחקר שפורסם ב- The Lancet, בדקו החוקרים את הבטיחות וההיתכנות של ניסוי בשלב 1 על תשעה אנשים עם סוכרת סוג 1 ותיקה, לפחות 12 שנים.

החוקרים החלו לחקור את השימוש בתאים דנדריטים טולרוגניים (TolDCs) ופרואינסולין פפטיד, כדי להתערב בפתוגנזה של סוכרת מסוג 1. תאים דנדריטים טולרוגניים הם סוג של תא המגיב לחיסון שיכול לסייע בבניית תחילת החיסון האוטומטי הבסיסי מזמן גילוי הסוכרת ואילך.

המשתתפים קיבלו שתי סדרות חיסון תוך-עוריות של TolDCs משולבות עם פפטיד פרואינסולין, בהפרש של חודש. במהלך ששת חודשי המעקב האינטנסיבי, החוקרים מצאו כי כל המשתתפים בניסוי נותרו יציבים וכי נראה כי ההתערבות בטוחה ועם מעט תופעות לוואי.

למרות שהם לא ריפאו את משתתפי הניסוי, לא חלה האצה באובדן תאי בטא במהלכו. הם הגיעו למסקנה כי המחקר שלהם מצדיק "בדיקות קליניות שלאחר מכן בחולים עם ותק נמוך יותר של סוכרת מסוג 1 (פחות מ-12 שנים) ועם ייצור C-פפטיד משומר, כדי להעריך אם האסטרטגיה חדשה זו מסוגלת לעכב או לעצור אובדן מתמשך של תפקוד תאי הבטא.

חיסון לקבוצות סיכון

מחקר אחר עשה כותרות לאחרונה ניגש לחיסון לסוכרת מסוג 1 באופן שונה לחלוטין. התגלה כי נגיפים מסוימים קשורים להתפתחות סוכרת מסוג 1, אחד הנגיפים שנבחנים כעת הינו ה-Enteroviruses Coxsackievirus B (CVB) . ישנם שישה זנים שונים של נגיף זה, אשר כולם קשורים למחלות שונות.

החוקרים גיבשו חיסון ייחודי הפועל על כל זני ה- CVB ומצאו כי היו לו תוצאות חיוביות על עכברים וקופים. כאשר הוא ניתן לקופים, החיסון עורר נוגדנים ל- CVB. תוצאה זו משמעותה שככל הנראה החיסון יכול גם למנוע סוכרת.

מחקר זה מציג אמנם אור בקצה המנהרה אך בשלב זה נוסה על בעלי חיים בלבד, ובנוסף, קשה עדיין לקבוע אם ילדים המועדים לסוכרת מסוג 1 שיטופלו בחיסון זה עדיין עלולים לפתח סוכרת נעורים לאחר חשיפה לסוג אחר של נגיף או זיהום.

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email