אמאל'ה עולה לי הסוכר!!!

זה יכול לקרות לכל סוכרתי, בין אם הוא מחובר למשאבה ובין אם הוא על זריקות אינסולין. בימים כתיקנם, אנו עסוקים ב"תיקונים", אך קורה והדבר יוצא מגדר הנורמה ומתרחשת עליה בלתי מוסברת.

מה שחשוב זה לגלות את מקור הבעיה ולפעול בהתאם. להלן נציע סדר פעולות נדרש, כדאי לשנן ולהפנים…

ראשית, יש לשלול משהו חריג: למשל, לחץ פתאומי וכדומה שעלול להעלות את הגלוקוז.

אם אכן אנו משוכנעים כי מבחינתנו הכל כשורה וכנראה יש בעיה בהזרקת האינסולין, אז נתחיל מבעלי המשאבות. המזריקים יוכלו לדלג ולערוך בדיקה לאינסולין / מקום ההזרקה.

כלל ראשון: לעשות הכל על מנת להפעיל מחדש את המשאבה ולא להגיע למצב של הזרקת אינסולין ארוך טווח. מדוע? רוב הסיכויים שכמות יחידות האינסולין ארוך הטווח שלכם (הבזאלי) תצטרך להיות גבוהה יותר בהזרקה מאשר דרך המשאבה, ולכן, יש לכם סיכון להזריק כמות בלתי מספקת. גם אם תחליטו להזריק כמות גדולה יותר של יחידות בזאלי – קחו בחשבון כי למשך 24 השעות הקרובות לא תוכלו להתחבר בחזרה למשאבה בתכנית הרגילה אלא בהפחתת בזאלי במשאבה. בקיצור – בלאגן שישפיע על האיזון. אז להשתדל לתפעל את המשאבה בכל מחיר.

בעלי משאבות צינורית גלויה – יש לנתק את הצינורית מהקנולה, לתת בולוס, ולראות שאכן יוצאת טיפת אינסולין מהצינורית. במידה ויוצאת טיפת אינסולין, יש לבדוק אם הקנולה יצאה מהגוף (אפשר על ידי ריח אינסולין, או לחילופין לראות רטיבות סביב מיקומה) במידה ויצאה – להחליף לקנולה חדשה. במידה והיא מוחדרת יש לנסות לעסות בעדינות את מקום ההחדרה, מכיוון שיתכן שנוצרה "גולה" של אינסולין מתחת העור שבעיסוי קל עלולה להתפרק ולחדור לגוף. קחו זאת בחשבון! (היפו וכאלה)

במידה ולא יוצאת טיפת אינסולין מהצינורית – אחת מהשניים: או שהצינורית חסומה (בדרך כלל המשאבה מתריעה על זה) ואז יש להחליף סט, או שאירעה תקלה כלשהי ובורג המשאבה לא עולה. במקרה כזה יש לנסות להסיג את הבורג לאחור (כמו בעת מילוי מיכל חדש), לחבר שוב את המיכל, לתת בולוס ולראות אם נפתרה הבעיה ויוצאת טיפה. במידה ושוכנענו כי ישנה בעיה בלתי פתירה במשאבה, יש לפנות לשירות לקוחות במיידי.

בעלי משאבת "פוד", יש לבדוק אם הפוד מוצמד כראוי, ואם אכן יש זרימת אינסולין תקינה לגוף. בכל מקרה של ספק יש להחליף פוד.

לעיתים קיימת עלייה בסוכר שלא מצליחה להתאזן באמצעות המשאבה. יש לשקול תיקון בזריקה. אין הסבר מדעי מדוע זה עובד טוב יותר, אבל המציאות מנצחת…

אינסולין הנשמר בתנאים טובים לא אמור להתקלקל. אך ישנם מצבים בהם ניסינו הכל ו"לא עובד" יש לנסות לקחת אינסולין ממקור אחר (להחליף עט או בקבוקון) גם אם הוא נראה צלול ואיכותי.

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email