האם סוכרת מסוג 2 יכולה להפוך לסוכרת נעורים?

לסוכרת סוג 1 וסוג 2 יש תכונות רבות במשותף, כאשר הראשית היא הההתמודדות עם השליטה על רמות הגלוקוז. עם זאת, שני הסוגים הינם נפרדים לחלוטין, ואחד אינו הופך להיות השני עם הזמן.

למרבית המבוגרים החולים בסוכרת, 90-95%, יש סוכרת סוג 2.

במאמר זה, אנו דוחים את המיתוס הנפוץ כי סוכרת מסוג 2 יכולה להפוך לסוכרת מסוג 1. עם זאת, אדם שקיבל אבחנה של סוכרת מסוג 2 עדיין עשוי לקבל אבחנה נפרדת של סוכרת מסוג 1 במועד מאוחר יותר.

סוכרת מסוג 2 היא הסוג הנפוץ ביותר, ולכן הגיוני שרופא עשוי בתחילה לחשוד כי מבוגר המציג סימני סוכרת יש לו סוכרת סוג 2. סוכרת סוג 1 מתפתח בדרך כלל בגיל צעיר, אם כי זה יכול להתרחש אצל אנשים בכל גיל.

Misdiagnosis

כאשר האבחון מתרחש בבגרות, יכול לקרות כי אדם עם סוכרת סוג 1 יאובחן דווקא כסוג 2, במיוחד אם האדם הוא סובל מעודף משקל או בעל גורמי סיכון אחרים לסוכרת מסוג 2, כגון אורח חיים בלתי פעיל. זאת למרות שזה לא נדיר שסוכרת סוג 1 עשוי להתפתח בבגרות.

אדם עם סוכרת מסוג 2 אשר מקבל אבחנה של סוג 1 לאחר זמן, לא יחוה שינוי במצב הסוכרת שלו. במקום זאת, סביר להניח כי הם קיבלו אבחנה מוטעית במקרה הראשון.

כדי לאבחן סוכרת, רופא יבצע כמה בדיקות גלוקוז בדם. עם זאת, התוצאות לא יאפשרו להבחין בין שני הסוגים מאחר ורמות הגלוקוז נוטות להיות דומות בשני הסוגים.

כאשר חושדים בטעות באבחנה, מבצעים בדיקות דם כדי לבדוק נוגדנים התוקפים את תאי הבטא, המפרישים אינסולין בלבלב. הנוכחות של נוגדנים אלה בדרך כלל אומר כי לאדם יש סוכרת מסוג 1. בדיקה נוספת המסייעת לקבוע האם לאדם יש סוכרת מסוג 1 או סוג 2 היא בדיקת C-peptide, בדיקה זו מודדת את כמות האינסולין שבלבלב, ותוצאה נמוכה יכולה להצביע על סוכרת סוג 1.

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email