מרימים כוסית – אלכוהול וסוכרת

לפני הכל – אלכוהול אינו מומלץ אף לבריאים. השפעותיו הן הרסניות ומשפיעות על מערכות רבות ושונות בגוף. צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה לגרום ללחץ דם גבוה, השמנה, שבץ, מחלות כבד ולב, הפרעות חרדה, פגיעה בזיכרון, כאבי ראש, בטן, הפרעות בשינה, ועוד. מכאן והלאה, ניגש לסיכונים הספציפיים לסוכרתיים.

לפני שנדבר על ההשפעות הרפואיות של האלכוהול על מנגנוני הגוף, צריך לזכור שסוכרתי חייב להיות מפוקס תמיד. רק זה חסר לו שהוא יזריק בטעות מינונים לא נכונים, או שלא יזהה היפוגליקמיה כי הוא בסטלה כזו או אחרת… אז זה לפני הכל. ועכשיו, לאיך זה עובד…

ראשית – המנגנון המיוחד לאלכוהול. כשרמת האלכוהול בדם עולה, הגוף בעצם "מורעל". כאן נכנס לפעולה מנגנון הכבד שתפקידו לסלק את הרעל מהגוף ובמהירות. כל כולו מגוייס למשימה, ובשל כך – כל ענין הסוכרים נזנח אצלו לעת עתה. שעת חירום מבחינתו.

מה זה אומר?

זה אומר שהכבד מנוטרל עכשיו ולא מספק גליקוגן לגוף. הכבד, בימים כתיקונם בעצם שומר עלינו כל העת מצניחת סוכר, כשהוא משחרר גליקוגן (עודפי גלוקוז המאוחסנים בו) למחזור הדם. אבל עכשיו: מסיבת אלכוהול בגוף. הכבד מבין את גודל התפקיד – לנקות את הרעל מהגוף, והטיפול בגליקוגן נזנח ומושהה. כשאין גליקוגן – יש היפו גליקמיה, צניחת הסוכר לאחר שתיית אלכוהול – בוא תבוא. והיא תהיה חמורה וקשה לאיזון. הסיבה: במקרה של צניחת סוכר – גם זריקת גלוקגון שאמורה "להוציא" מהכבד מאגרי גליקוגן ולשחרר לגוף – לא תעבוד. כמו שאמרנו – עד שלא תגמר "ההרעלה" הכבד עסוק רק בה ולא משחרר גליקוגן.

עד מתי זה יימשך?

זה יכול לקחת גם 8 שעות, עד שרמות האלכוהול בדם חוזרות לנורמה. בכל הזמן הזה, אין גליקוגן!  

אז מה עושים?

"אם סוכרתיים לא שותים – בשביל זה יש מתאבדים…"

ובכל זאת איך שותים בצורה מבוקרת?

א.   להחליט על התדירות בה אנחנו צורכים אלכוהול. (מומלץ פעם בשנה, או פחות…)

ב.   לפרגן משקה ששווה. (חבל להתלכלך על זבל…)

ג.    להקפיד לאכול פחמימה מורכבת עם השתיה. כך נספק לגוף לאורך זמן גלוקוז. המומחים יערבו גם שומנים, וכך יעכבו עוד את פירוק הגלוקוז. לעולם לא לשתות אלכוהול על קיבה ריקה.

ד.    לסכם עם חבר שמבין מה צריך לעשות (בדיקות סוכר, פחמימות, ערכים וכו') שהוא יהיה ה"נהג" שלכם בסבב הזה.

ה.   לשקול מראש הפחתת בזאלי לשעות הקרובות, בתיאום עם הרופא.

ו.      לנסות להיות הכי מפוקסים שאפשר בענין הסוכרת, לא הולכים לישון לפני בדיקה והעלאת ערכי גלוקוז. (לא יקרה כלום אם תלכו לישון "על גבוהים" לילה אחד, כמובן לא יותר מדי…) השינה רק בבית בו מישהו מודע לסוכרת שלכם ויודע לטפל בה!

ז.     במקרה של הקאות יש לוודא ערכי סוכר תקינים, הכנסת נוזלים ובדיקת קטונים.

ח.   הכלל הוא שכשיש ספק אין ספק – יש לפנות לעזרה רפואית.

אהבתם? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב print
שיתוף ב email